1. Nem tudja, hogy őt tulajdonképpen bántalmazzák
– Nem veri meg őket a férfi, vagy nem annyira… Csak veszekszik, ordibál, korlátozza. De minden családban előfordul, nem igaz? A nő azt hiszi a sok szidás miatt, hogy miatta van az egész helyzet, ő az, aki semmire sem jó, nem megfelelő, rossz anya, ha jobban teljesítene, a férje is jobban szeretné. Néha a férfi tényleg úgy viselkedik, mintha elégedett lenne. Ettől a nő még jobban elbizonytalanodik, és még jobban kötődik a férjéhez. A “jó pillanatokért” él.
Ha úgy érzed, lehet, hogy manipulál, szóban bántalmaz a partnered, olvasd el ezt mindenképpen. Segíteni fog a helyére rakni az érzéseidet!
2. Nincs kihez fordulni
– A bántalmazó férfi a legtöbb esetben szépen fokozatosan eltünteti a nő barátait, rokonait a képből. A nő magára marad, a férfi pedig minden lépését nyomon követi.
3. Anyagilag kiszolgáltatott
– A keresetét le kell adnia a férjnek, aki “be tudja osztani”, mert ő “úgyis csak elverné”. Ha kér, részletekben kapja vissza az összeget, meg kell indokolnia, mire kell, mire költ. Pszichológusra, netalántán ügyvédre, tanácsadóra biztos nem lenne.
4. Ellenkezése mindig agressziót von maga után
– Mivel fél, megtanul csöndben maradni, és tűrni, együttműködni. Ha a férfivel nem ért egyet, a férfi dühös lesz. Meg kell tanulnia mindig úgy csinálni, mintha egyetértene, mintha érdekelné. Csak azokról a témákról lehet beszélni, amit a férfi engedélyez. Minden más téma “hülyeség”.
5. Válás esetén az utcára kerülne
– A férj meg tudja fizetni az ügyvédet, ő nem. Tehát bármilyen pert a férj fog nyerni. Semmi sincs ingyen. A nő a gyerekekkel nem is tudna hová költözni, maximum anyaszállásra. Mert már nincsenek barátok, család, háttér. Ha van még, akkor a férfi oda járna veszekedni minden nap. Aztán pedig kedvesen könyörögni, hogy minden meg fog változni, meg fog javulni. (Terápia nélkül nem fog.)
6. A férfinek ítélnék a gyerekeket
– Mivel a nő lehetetlen anyagi körülmények közé kerül, házasság előtt is a férfi már bebiztosította a saját anyagi hátterét – a nő nem tudná eltartani a gyerekeket. A férfinek amúgy is jó ügyvédje és tanácsadói vannak, tudja, hogy mit kell tenni, hogy a gyerekeket neki ítéljék. A férfinek van kapcsolatrendszere, befolyása, családi háttere, barátai, tehát a gyerekek dolgát jól tudja irányítani a nővel ellentétben, aki magára van utalva.
7. Láthatása van az agresszornak
– A gyereket ha a nőnek is ítélik váláskor, az agresszív férfinek is van kötelező láthatása. A gyereket ilyenkor muszáj elengedni vele, hiába a gyerek sírása, tiltakozása. A nő a “szabad hétvégéin” félhet, hogy mi van a gyerekekkel, hiszen akkor nincs az anya jelen, hogy esetleg megvédje, megnyugtassa őket.
8. Megtanulta már a szabályokat, jobbnak látja maradni
Stockholm-szindróma. Ezt mindenképpen olvasd el!
“A foglyokhoz hasonlóan zavartak, kimerültek lesznek, és nincs energiájuk ahhoz, hogy változtassanak a helyzetükön. Ebben a hitükben nemcsak maga a bántalmazó erősíti meg őket, hanem sokszor környezetük is. Sok nőnek alig van olyan családtagja vagy ismerőse, aki komolyan venné a problémáját. A traumás kötődés kialakulása pszichológiailag „normálisnak” tekinthető, mivel az összezavarodott (hol szeretett, hol bántott), és gyakran a problémával magára hagyott személy számára nincsen túl sok kapaszkodó az objektív mérce kialakításához.”
9. Tényleg magát hibáztatja
– Nem csak ő, a környezete is őt hibáztatja. A társadalom minden rétege úgy gondolja, hogy a nőnek kell összetartani a a családot, a férfi az uralkodó. A családtagok gyakran ki is mondják, hogy tűrnie kell, békét teremteni, neki okosnak kell lenni, a gyerek érdekében is… És akinek nem tetszik, hogy uralkodnak rajta, “igénytelen kényeskedő feminista”. A hivatalok is gyakran visszasodorják a bántalmazó kapcsolatba. Gyakran a bántalmazó fél nem él fizikai agresszióval, dolgozik, jól kommunikál, mindenki úgy gondolja, hogy egy ilyen normális ember mellett csak a nőnek kellene jobban alkalmazkodnia, tűrnie a szidalmakat, mert ha nincs mondjuk rend, akkor ő a hibás.
10. Úgy gondolja, hogy egyedül képtelen lenne élni
– Az önbizalmát a bántalmazó módszeresen lerombolta. Saját bevétele nincs, vagy csak igen kevés, azt is leadja a férjének. Megszokta, hogy nem tudja uralni a saját életét. Gyakran a munkahely is becsatlakozik, hiszen a bántalmazottat nem tekintik jó munkaerőnek – egyébként valóban nem is az, hiszen depressziós, visszahúzódó, teljesítménye gyakran romlik vagy ingadozó, és ha kisgyermekes, nem tudnak rá bizton számítani, hiszen az ő családja biztos nem segít be neki a kisgyerekek körül. A bántalmazott mindenhonnan azt kapja, hogy ő nem jó semmire : nem megfelelő anya, pocsék háziasszony, és kiszámíthatatlan munkaerő – tehát egyre inkább eszerint él.
+1: Közös hitel, közös eladósodottság
Ha a nő kilép, bukik a hitel, és a bank, mint hatalom, egy életen át ellehetetleníti. Nincs menekvés, fizetni kell a részleteket, néha 25-30 évig is, melyben az ő neve is szerepel, ha ő nem fizeti a saját részét, akkor senki sem fogja. Patthelyzet.
Ha úgy érzed bajban vagy, akkor keresd a NANE egyesületet. Remélem Neked tudnak segíteni!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: